Audrey Hepburn – „Az elegancia az egyetlen szépség, mely soha nem fakul.”
Audrey Hepburn – „Az elegancia az egyetlen szépség, mely soha nem fakul.”
„Ragadd meg minden napodat. Örülj a teljesség igényével. Minden napnak, úgy, ahogy van. Az embereknek, úgy, ahogy vannak. Nem arról van szó, hogy a mának kell élnünk – ez materialista hozzáállás lenne, hanem arról, hogy a mának kincsként kell örülnünk. Úgy látom, hogy a legtöbben felszínesen élünk, nem is gondolva arra a csodára, hogy egyáltalán élnünk adatott.”
Vannak olyan emberek, akiknek nemcsak formáló vagy éppenséggel úttörő szerepük volt a divat világában. Maguk teremtették koruk divatját és sok esetben máig megkérdőjelezhetetlen stílussal rendelkeztek.
Nagyon nehéz válaszokat adni olyan kérdésekre, hogy pontosan hogyan válik valaki ikonná. Mitől lett az? Miért váltott ki ekkora érzéseket emberek millióiból? Az ikonok szerintem egyik általános jellemzője, hogy erős érzéseket váltanak ki másokból. Viszont ezek az érzések valahogy a két véglet felé közelítenek leginkább, vagy rajonganak értük az emberek, vagy mérhetetlen ellenszenv van irányukba. Ez a két érzés az, ami megosztja a körülöttük lévő társadalmat.
Nem szabad elfelejtenünk, hogy az ikonok, nemcsak a divat világában éltek. Hús-vér emberek voltak, akik kiálltak saját koruk társadalma elé és merték vállalni önmagukat és egyéniségüket. Audrey Hepburn valami olyat alkotott, mely vonzó és követendő volt az emberek számára.
A lehető legnagyobb példaképem nem is lehetne más, mint Ő. Számtalan okot tudnék most felsorolni, hogy miért. Ehelyett az életén és munkásságán keresztül szeretném bemutatni miért is volt olyan fantasztikus egyéniség. Minden olyan tulajdonsággal bírt, melyek példaértékkel bírnak számomra. A tökéletes elegancia, kecsesség és báj jellemezte.
- május 4-én született. Ella van Heemstra bárónő és Joseph Anthony Hepburn-Rusto, angol bankigazgató lányaként. Szülei válása és a második világháborúban átélt borzalmak meghatározták egész életét. A válás után édesanyjával Hollandiába költözött, itt élte végig a háborút. Tizenévesen segítette az ellenállás munkáját azzal, hogy leveleket hordott nekik, azonban egyik alkalommal elkapták és bezárták egy sötét pincébe, ahonnan egy hónap után tudott csak megszökni. Az ebben az időszakban szerzett tapasztalatai ténylegesen befolyásolták későbbi életét is, hiába ért el hatalmas sikereket, soha nem tudott igazán azonosulni a pazar fényűző életvitellel, ugyanis ő ténylegesen tudta, hogy milyen érzés éhezni.
„Minden jót, ami a háború után jött, sokkal rugalmasabban és nagyobb megbecsüléssel fogadtam. Nagy-nagy tisztelettel tekintettem az ennivalóra, a szabadságra, a jó egészségre és a családra- az emberi életre úgy általában.”
A háború befejeztével édesanyjával Amszterdamba, majd Londonba költöztek, és balettozni tanult. Minden lehetőséget megragadott: tánckari balerina volt, modellkedett. Az első filmfőszerepe a Római vakációban volt Gregory Peck partnereként, amelyért meg is kapta a legjobb női főszerepért járó Oscar-díjat, mindössze 24 évesen. Az 1961-es Álom luxuskivitelben című filmben Holly szerepét eredetileg Marilyn Monroe-nak szánták, azonban ő nem vállalta el. Audrey sosem bánta meg, hogy ő viszont igen, ez hozta meg számára az igazi világhírnevet, mi pedig ma már el se tudjuk képzelni, hogy mi lett volna, ha nem ő játssza.
„Én nem voltam színésznő, amikor elkezdtem játszani. Táncosnő voltam, így nem volt tapasztalatom. De tudtam mit jelent igazán keményen dolgozni. A balett kitartást és fegyelmet igényel, amelyeket magammal hoztam a színpadra és a kamerák elé is.”
Audrey Hepburn saját bevallása szerint soha nem hitte el igazán, hogy világsztár lett belőle. Elsődleges szerepet az életében a magánélete játszott, Mel Ferrer színészhez ment elsőnek feleségül, akitől első fia, Sean született.
“Életem legnagyobb eredményének azt tartom, hogy összhangban tudok élni önmagammal, hogy képes vagyok elfogadni magam és a mások hiányosságait. Távolról sem vagyok az az ember, aki szeretnék lenni, de beláttam, hogy nem is vagyok olyan nagyon “hibás”.”
Különös kisugárzása volt, egyszerre volt erős, mégis szelíd és visszafogott. Ez páratlan bájt kölcsönzött számára, a közönség azonnal a szívébe zárta Őt. Olyan neves színészek oldalán játszott, mint Cary Grant és Humphrey Bogart. A nagy szerelem ellenére, az első házassága a válásba torkollt, és nem sokkal később hozzáment Andrea Dotti pszichiáterhez, akitől második fia, Luca született. Gyerekei voltak számára a legfontosabbak és mindent meg tett annak érdekében, hogy harmonikus életet biztosítson számukra. Igazi társra csak a harmadik férjében talált, Robert Walders színész személyében, akivel haláláig együtt élt.
Hubert de Givenchy számára valóságos múzsává vált. A híres divatdiktátor tervezte a fiatal színésznő filmbeli és otthoni ruháit egyaránt.
„A nő szépsége nem az arcápolásból ered, hanem a lelkéből tükröződik: abból a törődésből, amit szerető szívvel ad, és abból a szenvedélyből, amit mutat.”
Harmincegy nagyjátékfilmben szerepelt. Közönségszavazatok alapján a világ egyik legszebb nőjeként, az egyik legtermészetesebb szépségként tartják számon. Azon kevesek közé tartozik, akik elnyerték az Oscar-, a Tony-, az Emmy-, mind pedig a Grammy-díjat is.
Egyetlen egy dologban egész élete során rendíthetetlenül hitt: a szeretetben. Bármennyire is meghatározták a törések az életét, soha nem felejtett el, nevetni és soha nem adta fel. Ő azon ikonok egyike, aki megtanult embernek maradni a csillogás és a pompa világában. Életének legmeghatározóbb szakaszában az UNICEF jószolgálati nagykövete volt, és az utolsó pillanatig azt mondogatta: „hiszek a csodákban.” Nem csak jót akart tenni, hanem tett is. Küzdött azért, hogy mások életét jobbá tegye.
„Az a legfontosabb, hogy élvezd az életet, hogy boldog légy – ez minden, ami számít.”